ଯଦି ଆପଣ ଆର୍ଦ୍ର ପାଗରେ କେଶ ଝଡ଼ିବାରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏହି 8 ଟି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ

କେଶ ଝଡିବା ଏକ ସମସ୍ୟା ଯେଉଁଥିରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟ ପ୍ରତିଦିନ ସଂଘର୍ଷ କରିଥାଉ, ଯଦିଓ ଆର୍ଦ୍ର ପାଗରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିଯାଏ | ଆର୍ଦ୍ର ପାଗ ହେତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କେଶ ଅତ୍ୟଧିକ ଭାଙ୍ଗୁଛି, ତେବେ ଭୟଭୀତ ହେବାର କିଛି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ, କାରଣ କେଶର ସାଧାରଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଚକ୍ର ଅଛି ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା କେଶର ମୂଳ ଫେରି ଆସିବା ଆରମ୍ଭ କରିବ |
ଆର୍ଦ୍ର ଏବଂ ବର୍ଷା ରୁତୁରେ କମ୍ କେଶ ଝଡ଼ିବା ପାଇଁ ତୁମେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍ |

  • ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଏହି ଋତୁରେ ତୁରେ କେଶ ଧୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତି କାରଣ ସେମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ଅଧିକ କେଶ ଭାଙ୍ଗିବ | ଆର୍ଦ୍ର ପାଗରେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଅତ୍ୟଧିକ ଝାଳରେ ରୁହନ୍ତି, ସର୍ବଦା କେଶକୁ ସଫା ରଖନ୍ତୁ ଯାହା ଫଳରେ ଆପଣ ରୂପୀ ଭଳି ସଂକ୍ରମଣ ନହୁଏ | ଏଥିସହ, ଯଦି କେଶ ତେଲିଆ କିମ୍ବା ତେଲିଆ ନହୁଏ, ତେବେ ସାମ୍ପୁ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ | ଯେତେବେଳେ କେଶ ଓଦା ଥାଏ ସେତେବେଳେ ଏହା ଭାରୀ ହୋଇଯାଏ, ତେଣୁ ବାହାରକୁ ଆସୁଥିବା ବେଳେ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ଯେ ଶାମ୍ପୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ କେଶ ଆଉ ଝଡ଼ିବ ନାହିଁ ।
    ଯଥାସମ୍ଭବ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ | ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଜଳ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ପାଣି ସହିତ କେବଳ ଚର୍ମ ନୁହେଁ କେଶ ମଧ୍ୟ ଭଲ |
  • କେଶ ପାଇଁ ବଡ଼ ଦାନ୍ତ କମ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଏହା ସ୍ଥିର ହେବା ପରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଭାଙ୍ଗିବ ନାହିଁ |
  • କେଶକୁ ଆର୍ଦ୍ରତା, ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଏବଂ ମଇଳା ପାଣିରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ସ୍କାର୍ଫ କିମ୍ବା ଟୋପି ପିନ୍ଧନ୍ତୁ |
  • ଦିନେ କେଶକୁ ପାଣି ଏବଂ ସାମ୍ପୁରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |
  • ଆପଣ ଡାଲିର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ 2-3 ଥର ଆଣ୍ଟିଫଙ୍ଗାଲ୍ ସାମ୍ପୋ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |
    ସାମ୍ପୁ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ ନଡ଼ିଆ ତେଲ ସହିତ ବଲ୍କୁ ମସାଜ୍ କରିପାରିବେ | କେଶ ଓଦା ହେଲେ ଏହାକୁ ବାନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଖୋଲା ରଖନ୍ତୁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କେଶରେ ଅଧିକ ରାସାୟନିକ ବ୍ୟବହାର ନକରିବାକୁ କିମ୍ବା ଅଧିକ ଚିକିତ୍ସା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | କେଶରେ ରଙ୍ଗ କଲେ ମଧ୍ୟ କେଶ ଝଡ଼ିବାରେ ଲାଗିଥାଏ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *