PF କେବେ ଟ୍ୟାକ୍ସ କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହା କେବେ ଟିକସମୁକ୍ତ? ସବୁକିଛି ଜାଣନ୍ତୁ |

ଯଦି ଆପଣ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ PF ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାନ୍ତି, ତେବେ ଟିକସ ଲାଗିବ ନାହିଁ |
ଇପିଏଫ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରୋଭିଡେଣ୍ଟ୍ ପାଣ୍ଠିରେ ଜମା ହୋଇଥିବା ଟଙ୍କା ଆପଣଙ୍କ ଅବସର ଆୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉତ୍ସ | ଆୟକର ଧାରା 80C ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଟିକସ ଛାଡ ପାଇଥାଏ | 80C ଅଧୀନରେ 1.5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିବେଶ ପାଇଁ ଟିକସ ରିହାତି ଉପଲବ୍ଧ | PF ପ୍ରତ୍ୟାହାର କର ଉପରେ ଲାଗୁ ହୁଏ ନାହିଁ କିନ୍ତୁ କେତେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହା ଟ୍ୟାକ୍ସଯୋଗ୍ୟ ହୋଇପାରେ |


ଯଦି ଆପଣ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ କାମ କରନ୍ତି ଏବଂ ତା’ପରେ PF ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ଟଙ୍କା ଉଠାନ୍ତି, ତେବେ ଟିକସ ମିଳିବ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚାକିରି ବଦଳାନ୍ତି ଏବଂ ପୁରୁଣା PF ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଜାରି ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ଉପରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଲାଗୁହେବ ନାହିଁ | ଯଦି ଆପଣ 5 ବର୍ଷ କାମ କରିବା ପରେ PF ରୁ 50 ହଜାରରୁ କମ୍ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତି, ତେବେ TDS କଟାଯିବ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦରମା ଟ୍ୟାକ୍ସ ଅଧୀନରେ ଆସେ, ତେବେ ଫେରସ୍ତ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ |

PF ଉପରେ ଟିକସ ଦାୟିତ୍। |5 ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ନକରି, ଯଦି ଆପଣ PF ଆକାଉଣ୍ଟରୁ 50 ହଜାରରୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରନ୍ତି, ତେବେ PAN ସୂଚନା ଅପଡେଟ୍ ହେଲେ TDS ଦଶ ପ୍ରତିଶତ ହାରରେ କଟାଯାଇଥାଏ | ଯଦି ପାନ୍ ସୂଚନା ଅପଡେଟ୍ ହୋଇନାହିଁ, TDS ସର୍ବାଧିକ ମାର୍ଜିନାଲ ଟ୍ୟାକ୍ସ ହାରରେ କଟାଯିବ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆୟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣ 15G କିମ୍ବା 15H ଫର୍ମ ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତି ତେବେ TDS କଟାଯିବ ନାହିଁ |ଅଧିକ ଅବଦାନ ପାଇଁ VPF ର ସମର୍ଥନ ନିଅନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *