ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲରର ହେଲା ବିଗ ବଜାର: ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟକୁ 24713 କୋଟି ଟଙ୍କାରେ କିଣିଛି |

ରିଲାଏନ୍ସ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଭେଞ୍ଚର୍ସ ଲିମିଟେଡ ଶନିବାର ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପର ଖୁଚୁରା, ହୋଲସେଲ ବ୍ୟବସାୟ, ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ଗୋଦାମ ବ୍ୟବସାୟ କିଣିଛି। ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଏବଂ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି 24 ହଜାର 713 କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ କରାଯାଇଥିଲା | ମେଣ୍ଟ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, 31 ମାର୍ଚ୍ଚ 2019 ସୁଦ୍ଧା ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍‌ର 10951 କୋଟି ଟଙ୍କା debt ଣ ଥିଲା। 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2019 ରେ ଏହା 12778 କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ବିଗ୍ ବଜାରକୁ ‘ଶସ୍ତା, ସର୍ବୋତ୍ତମ’ ଟ୍ୟାଗ୍ ସହିତ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା |

ରିଲାଏନ୍ସ କହିଛି ଯେ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଭେଞ୍ଚର ଲିମିଟେଡ (RRVL) ଖୁଚୁରା ଏବଂ ହୋଲସେଲ ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପର ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ଷ୍ଟୋରେଜ୍ ବ୍ୟବସାୟ ହାସଲ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ଦୁଇ କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତି ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କରାଯାଉଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ଭବିଷ୍ୟତର କିଛି ବ୍ୟବସାୟ ସଂସ୍ଥାକୁ ଫ୍ୟୁଚର ଏଣ୍ଟରପ୍ରାଇଜ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (FEL) ରେ ମିଶ୍ରଣ କରୁଛି |

କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଏହା ଅଧୀନରେ ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପର ଖୁଚୁରା ଏବଂ ହୋଲସେଲ ବ୍ୟବସାୟ RRVL ର ଏକ ସହାୟକ କମ୍ପାନୀ ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଏବଂ ଫ୍ୟାଶନ ଲାଇଫଷ୍ଟାଇଲ ଲିମିଟେଡ (RRFLL) କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯିବ। RRFLL RRVL ର ମାଲିକାନା | ଅଗ୍ରାଧିକାର ଇକ୍ୱିଟି ସେୟାର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ FEL ରେ 200 କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ RRFLL ଦ୍ It ାରା ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି।

ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି – ଏହି ଡିଲ୍ ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବ
ରିଲାଏନ୍ସ ରିଟେଲ ଭେଞ୍ଚର୍ସ ଲିମିଟେଡର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଇଶା ଅମ୍ବାନୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଆଧୁନିକ ଖୁଚୁରା ବିକାଶରେ ଏହି ଡିଲ୍ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଏହା ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟୀ, କିରାଣି ଦୋକାନ ଏବଂ ବଡ ଗ୍ରାହକ ବ୍ରାଣ୍ଡର ସମନ୍ୱୟ ମାଧ୍ୟମରେ ଖୁଚୁରା କ୍ଷେତ୍ରକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବ |


ରିଲାଏନ୍ସ ଖୁଚୁରା ବଜାରରେ ନିଜର ସ୍ଥିତିକୁ ମଜବୁତ କରିବ |
ରିଟେଲ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟରେ 3 କୋଟି ଖାଦ୍ୟ ଦୋକାନ ମାଲିକ ଏବଂ 120 ନିୟୁତ କୃଷକଙ୍କୁ ଯୋଡିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିଲା। ଫ୍ୟୁଚର ଗ୍ରୁପ୍ ର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟ, ହୋଲସେଲ ଏବଂ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟବସାୟ ଅଧିଗ୍ରହଣ ରିଲାଏନ୍ସର ବଜାର ସ୍ଥିତିକୁ କୁ ମଜବୁତ କରିବ | ଏହି ଡିଲ୍ ପରେ ରିଲାଏନ୍ସ ଖୁଚୁରା ଷ୍ଟୋର୍ଗୁଡିକର ପରିସର 18 ହଜାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇପାରେ | କମ୍ପାନୀର ରାଜସ୍ୱ ମଧ୍ୟ 26,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ଖୁଚୁରା ବଜାରର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶକୁ କବଜା କରିବ |

ସାରି ବ୍ୟବସାୟରୁ ବିଗ୍ ବଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା |
ସାରୀର ଏକ ମାରୱାରୀ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା କିଶୋର ବିୟାନି 1987 ରେ ପାଣ୍ଟାଲୁନ୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଅର୍ଥ ଅଭାବରୁ ଏହାକୁ ଆଦିତ୍ୟ ବିର୍ଲା ଗ୍ରୁପ୍ 2012 ରେ କିଣିଥିଲା। ଏହି ବ୍ରାଣ୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ବିୟାନି କୋଲକାତା ରୁ ବିଗ୍ ବଜାର ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *