ବିହାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ସପ୍ତମ ଥର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କଲେ ନୀତୀଶ କୁମାର ସାତ ଥର କେମିତି ହେଲେ cm ଜାଣନ୍ତୁ ।

20 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନୀତୀଶ କୁମାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସିଏମ୍ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ 7 ଦିନରେ ଚେୟାର ଚାଲିଗଲା | ତାଙ୍କୁ 7 ଦିନର ସିଏମ୍ ଭାବରେ ପରିହାସ କରାଯାଇଥିଲା। କିଏ ଭାବିଥିଲା ​​ସେହି 7 ଦିନର ସିଏମ୍ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ |

ସୋମବାର ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହ ଦୁଇଜଣ ଡେପୁଟି ସିଏମ୍ ମଧ୍ୟ ରହିବେ। କିନ୍ତୁ ଏଥର ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ପାଇଁ ବଡ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ରହିଛି। ନୀତୀଶଙ୍କ ଆଗରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଧିକ କାରଣ ଏଥର ବିଜେପି ତାଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ। ବିଜେପି ସହିତ ତାଙ୍କର ସମ୍ପର୍କ ସିଏମ ସହିତ ସମାନ କିନ୍ତୁ ସର୍ତ୍ତ ନୂଆ। ଏହା ମଧ୍ୟ ନୂଆ ସରକାରରେ ଦେଖାଯାଉଛି। କିନ୍ତୁ ନୀତୀଶ କୁମାର ଆଜି ମଧ୍ୟ କେତେ ଦୁର୍ବଳ, ସେ କଞ୍ଚା ଖେଳାଳି ନୁହଁନ୍ତି। ସେ 20 ବର୍ଷ ଧରି ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି। ଏତେଗୁଡ଼ିଏ ଉତ୍ଥାନ-ପତନ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ସେ ସିଏମ୍ ଚେୟାରରେ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର ରାଜନ political ତିକ ବାଜି ଅନେକ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି |

Nitish kumar

20 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନୀତୀଶ କୁମାର ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ସିଏମ୍ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ 7 ଦିନରେ ଚେୟାର ଚାଲିଗଲା | ତାଙ୍କୁ 7 ଦିନର ସିଏମ୍ ଭାବରେ ପରିହାସ କରାଯାଇଥିଲା। କିଏ ଭାବିଥିଲା ​​ସେହି 7 ଦିନର ସିଏମ୍ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏକ ନୂଆ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବେ | କିଏ ଭାବିଥିଲା ​​ଯେ ନୀତୀଶ କୁମାର ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବିହାର ସିଏମ୍ର ଶପଥ ଗ୍ରହଣ କରିବେ। ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ଧରି ନୀତୀଶ ବିହାର ରାଜନୀତିର ଚାନକିଆ | ସେମାନେ କେଉଁଠାରେ ଅଛନ୍ତି, କେବଳ ସେମାନେ ବିହାରରେ ଜିତନ୍ତି | ଯଦି ଏହି ନିର୍ବାଚନରେ ​​15 ବର୍ଷର ଅସନ୍ତୋଷ ସତ୍ତ୍ୱେ ନୀତୀଶ କୁମାର ସିଏମ୍ ଚେୟାରରେ ବସିଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ସାମାନ୍ୟ କଥା ନୁହେଁ।

ନୀତୀଶଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ରେକର୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଏକ ସୁଯୋଗ |
ଯଦି ନୀତୀଶ କୁମାର ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସରକାର ଚଳାଇବେ ଏବଂ ସିଏମ୍ ରହିବେ ତେବେ ସେ ବିହାରର ଦୀର୍ଘତମ ସିଏମ୍ ହେବାର ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବେ। ବିହାରର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀକୃଷ୍ଣ ସିହ୍ନା 17 ବର୍ଷ 52 ଦିନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ। ନୀତୀଶ କୁମାର ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 14 ବର୍ଷ 82 ଦିନ ବିହାରର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ରହିଛନ୍ତି। ନୀତୀଶ କୁମାର 20 ବର୍ଷ ଧରି ବିହାର ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହି ଆଧିପତ୍ୟ ସମାନ ନୁହେଁ |

Nitish kumar

ବିହାରରେ ଲାଲୁ ଯାଦବ ଏବଂ ରାମ ଭିଲାସ ପାସୱାନଙ୍କ ପରି ନେତାମାନେ ଉଭା ହୋଇଥିବାବେଳେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏହି ସମୟର ଅଗ୍ରଣୀ ଅଟନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ନାଲିଶଙ୍କ ପରି ଜାତିସଂଘ ସହିତ ଲାଲୁ ଏବଂ ପାସୱାନ୍ ନା ଲାଲୁ ଏବଂ ପାସୱାନ୍ ଭଳି ସଫଳତା ପାଇଲେ ନାହିଁ | କ୍ରମାଗତ ତିନିଟି ପରାଜୟ ପରେ ନୀତୀଶ କୁମାର 1985 ରେ ପ୍ରଥମ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିଥିଲେ। ସେ 1989 ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଲୋକସଭାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। 1990 ରୁ ସେ ବିହାରରେ ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ଉତ୍ଥାନ ଦେଖିଲେ |

ଲାଲୁଙ୍କ ରାଜନୀତିରେ 15 ବର୍ଷ, ସେ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖିଥିଲେ। 2005 ରେ ସେ ସଫଳତା ପାଇଲେ ଯେତେବେଳେ ସେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ CM ହୋଇଥିଲେ | 2010 ରେ, ଏହି ସଫଳତା ତାଙ୍କ ସାଥୀ ବିଜେପି ସହିତ ପୁନରାବୃତ୍ତି ହୋଇଥିଲା | ଏବଂ ତା’ପରେ 10 ମାସ ପରେ, ପରବର୍ତ୍ତୀ 10 ବର୍ଷ ବିହାରର ସିଏମ୍ ହୋଇ ରହିଥାଏ, ତାଙ୍କ ସହ କିଏ ଅଛନ୍ତି ସେଥିରେ ଥାଉ ନା କାହିଁକି |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *