ଶୀତଦିନେ ଡେଣ୍ଡ୍ରଫ ସମସ୍ୟା ବଢୁଛି କି? ଏହି 4 ଟି ପ୍ରାକୃତିକ ପଦ୍ଧତି ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିବ |

ଶୀତ ଆସିଛି ଏବଂ ଏହି ୠତୁରେ କେଶର ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ କେଶ ଶୁଷ୍କ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଡେଂଡ୍ରାଫ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ିପାରେ | ପରେ, ଏହି ସମସ୍ୟା କେଶର ଚେରକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିଦିଏ ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କର କେଶ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଉଡ଼ିବା ଆରମ୍ଭ କରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶୀତଦିନେ ମଧ୍ୟ କେଶକୁ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଚମକଦାର ରଖିବା ପାଇଁ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ତେଲର ମାଲିସ୍- ସପ୍ତାହରେ ଥରେ ଗରମ ନଡ଼ିଆ ତେଲ କିମ୍ବା ବାଦାମ ତେଲ ସହିତ ତ୍ୱଚାକୁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ | ଏହା ମୁଣ୍ଡରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଶୀତ season ତୁରେ କେଶର ଶୁଷ୍କତା ଦୂର ହୋଇଯିବ ଏବଂ କେଶ ସୁସ୍ଥ ରହିବ ।

କେଶ କାଟିବା – ଶୀତଦିନେ କେଶ କାଟିବା ମଧ୍ୟ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ | ଶୀତଳ ପବନ କେଶକୁ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ କରିଥାଏ, ଯାହା କେଶ ଝଡିବା, କ୍ଷୟ,, ଫାଟିବା ଏବଂ ବିଭାଜନର ସମସ୍ୟାକୁ ବଢାଇଥାଏ | ତୁମକୁ ଛୁଟି କାଟିଲେ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ |

ପ୍ରତିଦିନ ମୁଣ୍ଡ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ – ଶୀତଦିନେ ପ୍ରତିଦିନ କେଶ ଧୋଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ପ୍ରତିଦିନ କେଶ ଧୋଇବା ଦ୍ୱାରା ତ୍ୱଚାରେ ଥିବା ପ୍ରାକୃତିକ ତେଲ ଶୁଖିଯିବ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ଆର୍ଦ୍ରତା ବିନା ଅସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ଏବଂ ଜୀବନ୍ତ ଦେଖାଯିବ | ଏମିତି କେଶରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ |

ମୁଣ୍ଡକୁ ଘୋଡାଇ ରଖନ୍ତୁ – ଶୀତ ମାସରେ କେଶକୁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଘୋଡାଇ ରଖନ୍ତୁ, ନଚେତ୍ କେଶ ଶୁଷ୍କ ହୋଇପାରେ | ହେଡ୍ ସ୍କାର୍ଫ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ତଥାପି, ଅପରାହ୍ନରେ, ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ସମଗ୍ର ଶରୀରକୁ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣରେ କେଶ ସୁଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *