ଚିନାବାଦାମ ଯକୃତ ପାଇଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ! ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ରୋଗୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ବଡ ବିପଦ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ |

ଚିନାବାଦାମ ଶୀତ ରୁତୁରେ ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖେ | ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍-ଇ, ଭିଟାମିନ୍-ବି 6 ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍, ପୋଟାସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ ଏବଂ ଲୁହାକୁ ଶୀତଦିନିଆ ବାଦାମ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି, ପୁଷ୍ଟିକର ଚିନାବାଦାମ ର କିଛି ଅସୁବିଧା ଅଛି | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ଅଧିକ ଚିନାବାଦାମ ଖାଇବା ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ |

ହେଲ୍ଥଲାଇନ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କଦଳୀ ଶରୀରରେ ଆଫ୍ଲାଟୋକ୍ସିନ ପରିମାଣ ବଢାଇଥାଏ, ଯାହା ଏକ କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ଅଟେ। ଭୋକ କମିବା ଏବଂ ଆଖିର ହଳଦିଆ ହେବା ହେଉଛି ଆଫ୍ଲାଟୋକ୍ସିନ ବିଷାକ୍ତତାର ଲକ୍ଷଣ, ଯାହା ଯକୃତ ବିଫଳତା କିମ୍ବା ଜଣ୍ଡିସର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ |

Peanuts

ଆଫ୍ଲାଟୋକ୍ସିନ ବିଷାକ୍ତତା କେବଳ ଯକୃତର କ୍ଷତି ଘଟାଇପାରେ ନାହିଁ, ବରଂ ଯକୃତ କର୍କଟ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ଗରମ ଏବଂ ଆର୍ଦ୍ର ସ୍ଥାନରେ ଆଫଲାଟୋକ୍ସିନ ବିଷାକ୍ତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଅଧିକ |

ଏଥିସହ ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ରୋଗୀଙ୍କୁ କଦଳୀରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଚିନାବାଦାମ ରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଲେକ୍ଟିନ୍ ଯୋଗୁଁ ଏହିପରି ରୋଗୀଙ୍କ ଫୁଲା ସମସ୍ୟା ବଢାଇଥାଏ | ଏହା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଅମ୍ଳତା ଏବଂ ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇପାରେ |

ଚିନାବାଦାମ ଫାଇଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ନାମକ ଏକ ଉପାଦାନ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରରେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପୁଷ୍ଟିକର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଫାଇଟିକ୍ ଏସିଡ୍ ଶରୀରରେ ଲ ଲୌହ ହ ଏବଂ ଜିଙ୍କ ପରିମାଣକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ | ଯେଉଁମାନେ ସନ୍ତୁଳିତ ଡାଏଟ୍ କିମ୍ବା ନିୟମିତ ମାଂସ ଖାଆନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ଯେଉଁମାନେ କେବଳ ଶସ୍ୟ କିମ୍ବା ଲେମ୍ବୁ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି, ସେମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇପାରନ୍ତି |

peanuts

ଚିନାବାଦାମ ଅଧିକ ଖାଇବା କାରଣରୁ ଲୋକଙ୍କ ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଏହା ଚର୍ମରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଏବଂ ଚମକିବା ସମସ୍ୟାକୁ ବି ହୋଇପାରେ | ମୁହଁରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହେବା ଏବଂ ଫୁଲିବା ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | କଦଳୀ ସ୍ୱାଦ ଗରମ, ତେଣୁ ଏହାକୁ କେବଳ ଶୀତଦିନେ ଖାଇବା ନିରାପଦ ଅଟେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *